2019 Council Member Interviews

District 1
Video
Doug Anderson
Aarica Coleman
Kenneth Ferguson
Judy Johnson
Karen Skepper
 
District 2
Video
Reva Chamblis
Nelima Sitati
Joy Stephens
Tim Willson
Della Young
District 3
Video
Christopher Ferguson
Denny Laufenburger
Jennifer Munt
Douglas Reeder
Norrie Thomas
District 4
Video
Deb Barber
Francis (Frank) Boyles
Gerald Bruner
Gail Cederberg
Molly Koivumaki
District 5
Video
Katherine Bass
Molly Cummings
Joe Ellickson
Ron Erhardt
Leticia Guadarrama
 
District 6
Video
Lynnea Atlas-Ingebretson
Janne Flisrand
Shauen Pearce
Paula Pentel
Thomas Streitz
District 7
Video
C Terrence Anderson
Thomas Forsythe
Robert Lilligren
Kenya McKnight
Juana Sandoval
District 8
Video
David Fisher
Pakou Hang
Cara Letofsky
Abdirahman Muse
Elizabeth Ryan
District 9
Video 1 and Video 2
Dan Erhart
Christopher Geisler
Kathryn Schwartz Eckhardt
Paul Way
Raymond Zeran
 
District 10
Video
Karl Keel
Janna King
Angelica Klebsch
Peter Lindstrom
Marie McCarthy
District 11
Video
Mollie Miller
Rolf Parsons
Lori Pulkrabek
Kaying Thao
Susan Vento
District 12
Video
David Engstrom
Francisco J. Gonzalez
Julie Ohs
Leonard Price
Jason Willett
District 13
Video
Keith Franke
Richard Kramer
Chai Lee
Jill Smith
Avinash Viswanathan
District 14
Video
C. Scott Cooper
Angela Burns Finney
Kris Fredson
Nathaniel Hood
Sean Kershaw
District 15
Video
Steven Chavez
Paul Mandell
Jeff Spartz
Phillip Sterner
Shannon Wohlman
District 16
Video
Danna Elling
Bryce Lebrun
Raj Rajan
Wendy Wulff

 

Recommendations to Gov. Walz

District 1
Doug Anderson
Aarica Coleman
Judy Johnson
 
District 2
Reva Chamblis
Nelima Sitati
Joy Stephens
District 3
Christopher Ferguson
Denny Laufenburger
Jennifer Munt
District 4
Deb Barber
Gerald Bruner
Molly Koivumaki
District 5
Molly Cummings
Joe Ellickson
Leticia Guadarrama
 
District 6
Lynnea Atlas-Ingebretson
Shauen Pearce
Thomas Streitz
District 7
C Terrence Anderson
Robert Lilligren
Juana Sandoval
District 8
Cara Letofsky
Abdirahman Muse
Elizabeth Ryan
District 9
Christopher Geisler
Kathryn Schwartz Eckhardt
Raymond Zeran
 
District 10
Angelica Klebsch
Peter Lindstrom
Marie McCarthy
District 11
Lori Pulkrabek
Kaying Thao
Susan Vento
District 12
Francisco J. Gonzalez
Leonard Price
Jason Willett
District 13
Richard Kramer
Chai Lee
Avinash Viswanathan
District 14
C. Scott Cooper
Angela Burns Finney
Kris Fredson
District 15
Steven Chavez
Paul Mandell
Phillip Sterner
District 16
Danna Elling
Raj Rajan
Wendy Wulff