Transportation Advisory Board Members

TAB Members and Affiliations

County members

  • Anoka County - Matt Look (Scott Schulte, alternate)

  • Carver County -  Randy Maluchnik (Tom Workman, alternate)

  • Dakota County  - Kathleen Gaylord (Mary Liz Holberg, alternate)

  • Ramsey County - Mary Jo McGuire (Janice Rettman, alternate)

  • Hennepin County - Jan Callison  (Debbie Goettel, alternate)

  • Scott County - Jon  Ulrich (Michael Beard, alternate)

  • Washington County - Karla Bigham (Fran Miron, alternate)

Citizen members 

  • Doug Anderson -  TAB District A (Council Districts 1 and 2)

  • Brad Tabke - TAB District B (Council Districts 3 and 4)

  • Suzanne Sandahl - TAB District C (Council Districts 5 and 6)

  • Jamez Staples - TAB District D (Council Districts 7 and 8)

  • Sam Villella - TAB District E (Council Districts 9 and 10) (Christopher Geisler, alternate)

  • Rolf Parsons - TAB District  F (Council Districts 11 and 12) (Mark Wagner, alternate)

  • Carrie Christensen - TAB District G (Council Districts 13 and 14) (Conor Johnson, alternate)

  • Peter Dugan - TAB District H (Council Districts 15 and 16) (Nickolas Fox, alternate)
See map showing TAB Districts (pdf)
 

City Members (Appointed by Metro Cities) 

  • Brooklyn Park - Jeffery Lunde

  • St. Louis Park - Sue Sanger (Tim Brausen, alternate)

  • St. Paul -  Chris Tolbert 

  • Edina - James Hovland, Chair

  • Minneapolis - Kevin Reich (Lisa Bender, alternate)

  • Hugo -Becky Petryk 

  • Chanhassen - Denny Laufenburger (Dan Campion, alternate)

  • Apple Valley - Mary Hamann-Roland 

  • Blaine - Dick Swanson

  • Eagan - Gary Hansen (Bill Droste, alternate)

Agency members

  • Metropolitan Council - Katie Rodriguez  (Steve Elkins, alternate) 

  • Minnesota Department of Transportation - Scott McBride (Tim Henkel, Alternate)

  • Minnesota Pollution Control Agency - David Thornton (Shannon Lotthammer, alternate)

  • Metropolitan Airport Commission - Carl Crimmins  

  • Suburban Transit Association - Jeff Wosje, Plymouth

Transportation mode members

  • Transit - Kenya McKnight

  • Transit - David Van Hattum (Matt Hollinshead, alternate)

  • Freight - William Goins 

  • Non-motorized - Ethan Fawley (Matt Privratsky, alternate)

Ex-officio (non-voting) members 

  • Nick Thompson - Metropolitan Council, MTS Director

  • Elaine Koutsoukos - TAB Coordinator

  • Steve Albrecht - TAC Chair


 

ENEWSLETTER / TEXT