Transportation Advisory Board Members

TAB Members and Affiliations

County members

  • Anoka County - Matt Look (Scott Schulte, alternate)

  • Carver County -  Randy Maluchnik (Tom Workman, alternate)

  • Dakota County  - Kathleen Gaylord (Mary Liz Holberg, alternate)

  • Ramsey County - Mary Jo McGuire (Trista MatasCastillo, alternate)

  • Hennepin County -   Debbie Goettel (Jan Callison, alternate)

  • Scott County - Jon  Ulrich (Michael Beard, alternate)

  • Washington County - Stan Karwoski (Wayne Johnson, alternate)

Citizen members 

  • TAB District A (Council Districts 1 and 2) - Doug Anderson (Timothy Huebsch, alternate)

  • TAB District B (Council Districts 3 and 4) - Frank Boyles 

  • TAB District C (Council District 4 and 5) - Suzanne Sandahl (Sue Sanger, alternate)

  • TAB District D (Council Districts 7 and 8) - Jamez Staples  (Erika Dani, alternate)

  • TAB District E (Council Districts 9 and 10) - Christopher Geisler (Sam Villella, alternate)

  • TAB District  F (Council Districts 11 and 12) - Mary Giuliani Stephens (Kathleen Finnegan, alternate)

  • TAB District G (Council Districts 13 and 14) - William Lindeke (Scott Berger, alternate)

  • TAB District H (Council Districts 15 and 16) - Peter Dugan (Rick Olson,  alternate)  
See map showing TAB Districts (pdf)
 

City members (appointed by Metro Cities) 

  • Cottage Grove - Myron Bailey (Steve Dennis, alternate)

  • Rogers - Bruce Gorecki (Mark Eiden, alternate)

  • St. Paul -  Chris Tolbert (Mitra Jalali Nelson, alternate)

  • Edina - James Hovland, Chair

  • Minneapolis - Kevin Reich (Lisa Bender, alternate)

  • Hugo - Becky Petryk 

  • Chaska - Mark Windschitl (Mike Huang, alternate)

  • Apple Valley - Mary Hamann-Roland (Clint Hooppaw, alternate)

  • Blaine - Dick Swanson (Julie Jeppson, alternate)

  • Eagan - Gary Hansen (Bill Droste, alternate)

Agency members

  • Metropolitan Council - Deb Barber (Kris Fredson, alternate)

  • Minnesota Department of Transportation - Michael Barnes

  • Minnesota Pollution Control Agency - Craig McDonnell (Todd Biewen, alternate)

  • Metropolitan Airport Commission - Carl Crimmins  

  • Suburban Transit Association - Jeff Wosje, Plymouth (Jerry McDonald, alternate)

Transportation mode members

  • Transit - Mathews Hollinshead 

  • Transit - Amity Foster 

  • Freight - William Goins 

  • Non-motorized - Nick Fox 

Ex-officio (non-voting) members 

  • Metropolitan Council, MTS Director - Nick Thompson  

  • TAB Coordinator - Elaine Koutsoukos  

  • TAC Chair - Lisa Freese  


 

ENEWSLETTER / TEXT