Council Member Appointments Process

Interviews complete, finalists submitted to Gov. Walz

The Metropolitan Council nominating committee has completed interviews of the finalists for each of the 16 Council districts and recommended three names from each district to Gov. Tim Walz for consideration.

More than 200 people applied to serve as a Council Member. The nominating committee, which expanded this year from seven people to 12, interviewed 79 finalists at four public meetings.

“I’m looking forward to the Governor’s appointments and can’t wait to get to work with everyone,” said Metropolitan Council Chair Nora Slawik. “These are all strong candidates who truly represent One Minnesota and I’m confident will contribute to our ability to make our region a thriving and prosperous place for all people.”

State law requires the governor to formally appoint the members of the Council by March 4.

2019 recommendations to Gov. Walz

District 1
Doug Anderson
Aarica Coleman
Judy Johnson
 
District 2
Reva Chamblis
Nelima Sitati
Joy Stephens
District 3
Christopher Ferguson
Denny Laufenburger
Jennifer Munt
District 4
Deb Barber
Gerald Bruner
Molly Koivumaki
District 5
Molly Cummings
Joe Ellickson
Leticia Guadarrama
 
District 6
Lynnea Atlas-Ingebretson
Shauen Pearce
Thomas Streitz
District 7
C Terrence Anderson
Robert Lilligren
Juana Sandoval
District 8
Cara Letofsky
Abdiraman Muse
Elizabeth Ryan
District 9
Christopher Geisler
Kathryn Schwartz Eckhardt
Raymond Zeran
 
District 10
Angelica Klebsch
Peter Lindstrom
Marie McCarthy
District 11
Lori Pulkrabek
Kaying Thao
Susan Vento
District 12
Francisco Gonzalez
Leonard Price
Jason Willett
District 13
Richard Kramer
Chai Lee
Avinash Viswanathan
District 14
C. Scott Cooper
Angela Burns Finney
Kris Fredson
District 15
Steven Chavez
Paul Mandell
Phillip Sterner
District 16
Danna Elling
Raj Rajan
Wendy Wulff


 

Earlier steps

The nominating committee, which was appointed by Governor Walz and Lt. Governor Flanagan, first identified five applicants from each of the districts.

The finalists had an opportunity to provide public testimony at four public meetings, which were open to the public and streamed online. At each meeting, the nominating committee interviewed several candidates for four different Council districts.

See interviews from all 16 Council districts

Find your Metropolitan Council District
 

Nominating committee

The nominating committee was historically comprised of seven members who are current or formerly elected local officials, plus the Council Chair as an ex officio member. To create more seats at the table for Minnesotans to help shape his administration, Walz expanded the committee to 12, including the Chair and four additional ex officio members derived from the metropolitan community:

  • Janet Williams, Mayor of Savage, representing Scott County, Chair of the Nominating Committee

  • Dave Bartholomay, Mayor of Circle Pines, representing Anoka County

  • Randy Maluchnik, County Commissioner, representing Carver County

  • George Tourville, Mayor of Inver Grove Heights, representing Dakota County

  • Andrea Jenkins, Minneapolis City Council Vice President, representing Hennepin County

  • John Choi, County Attorney, representing Ramsey County

  • Lisa Weik, County Commissioner, representing Washington County

  • Nora Slawik, Metropolitan Council Chair, ex officio member

  • Nikki Villavicencio, Disability Rights Advocate, ex officio member

  • Pahoua Hoffman, Executive Director of the Citizens League, ex officio member

  • Dr. Joe Hobot, President and CEO of American Indian OIC, ex officio member

  • Ruby Azurdia-Lee, President of Comunidades Latinas Unidas en Servicio (CLUES), ex officio member